Największą zaletą Przystanku Dłużek jest jego położenie na brzegu pięknego jeziora całkowicie otoczonego głębokimi lasami.Lasy te są częścią Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej w średniowieczu zwanej Puszczą Galindzką ( od zamieszkującego ją pruskiego plemienia Galindów). Bogata flora i fauna to atrakcje dla wycieczek pieszych i rowerowych. Można tu spotkać jelenie, sarny, łosie,dziki, daniele, bobry, borsuki, wydry, jenoty i nawet wilki. Ptaki też zaskakują różnorodnością: bieliki, kanie, rybołowy, jastrzębie, derkacze, bociany, łabędzie, żurawie lub czaple są tu u siebie w domu
W Dłużku znajduje się bardzo interesująca ścieżka dydaktyczna, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji na temat otaczających miejscowość lasów.
Niecałe 300 metrów od jeziora znajdziemy skupisko DAGLEZJI. To gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Jest wyjątkowo wysokim, długo żyjącym i szybko rosnącym drzewem iglastym. W optymalnych warunkach przekracza 100 m wysokości i żyje ponad 1300 lat. Najdłuższa deska na świecie, wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, pochodzi z daglezji zielonej. Po raz pierwszy deska wycięta z polskiej daglezji pobiła rekord 12 czerwca 2002 r. osiągając długość 36,83 m. Wycięto ją z 120-letniego okazu o wysokości 51,2 m. Obecnie znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Rekord ten pobito w 2009 r. deską mierzącą 40,815 m, również wyciętą z polskiej daglezji rosnącej w Nadleśnictwie Lębork. Deska obecnie znajduje się w Wilkowie Nowowiejskim. W czerwcu 2012 r. rekord został ponownie pobity w Szymbarku, kiedy wycięto deskę o długości 46,53 m ze 120-letniego okazu daglezji
Camping Dłużek oferuje turystom wypożyczalnię sprzętów wodnych, duży plac zabaw dla dzieci, bar z daniami kuchni własnej.
Na ścieżce prowadzącej z PRZYSTANku DŁUŻEK do Campingu Dłużek spotkacie państwo wiele tablic informacyjnych traktujących o niezwykle ciekawej historii naszej miejscowości.
Prawdziwa atrakcją jest rzeźba Smętka, ducha mazurów, postaci z podań i legend warmińskich, mazurskich i kaszubskich. Postać uwiecznił Zygmunt Rząp, lokalny artysta z Olszyn koło Szczytna, działacz i społecznik. Smętek pojawia się też często w literaturze polskiej ( Żeromski, Wańkowicz).
Trakt Biskupi w Bałdach to fragment dawnego traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego.
Małga – wieś, której już nie ma. Makabryczna historia jednej z wielu wsi, które w wyniku działań wojennych przestały istnieć.
Śladami Napoleona- w odległej o ok.8 km wsi Małszewo stoi do dziś karczma, w której kwaterował Napoleon w czasie marszu na Rosję w 1812 r.
Wieś Kot – na trasie do Nidzicy – ta położona nad Omulwią wieś stanowi najwartościowszy po Klonie w gminie Rozogi zachowany okaz mazurskiej zabudowy wiejskiej na terenie naszego powiatu.
Jabłonka, urocza turystyczna wieś na trasie do Nidzicy, położona nad wielkim jeziorem Omulew, zaprasza na spacer po wsi, gdzie można spotkać typowe zabudowania mazurskie oraz zjeść fantastyczny obiad w Porcie Jabłonka. Polecamy.
Przystanek Dłużek to doskonała baza noclegowa do zwiedzania Warmii i Mazur
1. Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie ( ok. 70 km)
2. Skansen w Olsztynku ( ok.45 km )
3. Wioska indiańska w Spytkowie ( 113 km )
4. Kruklanki – hodowla żubrów w Wolisku ( 120 km )
5. Kanał Elbląski ( Ostróda – 60 km ) rejsy
6. Mazurolandia ( koło Kętrzyna – ok. 100 km)
7. Mrongoville Family Town – Mrągowo ( 70 km )
8. Grunwald ( ok. 60 km )
9. Park Dzikich Zwierząt , Kadzidłowo ( ok. 80 km )
10. Sanktuarium Maryjne w św. Lipce ( ok. 85 km)
11. Mikołajki – park wodny, port jachtowy ( ok. 70 km )
12. Ruciane Nida – rejsy statkami
13. Jezioro Śniardwy – punkt widokowy Łuknajno
14. Kwatera Hitlera “Wilczy Szaniec” w Gierłoży ( ok. 100 km )
15. Park rozrywki aktywnej BARTBO www. park-bartbo.pl ( ok. 12 km)
16. Ostróda / Reggae Festival 8-11 lipca 2021
17. Olsztyn / Jarmark Jakubowy 20-25 lipca
18. Mrągowo / Festiwal Piknik Country and Folk 23-24 lipca
Festiwal Weselnych Przebojów 13 sierpnia
Noc Kabaretowa 10 lipca
Festiwal Kultury Kresowej 6-8 sierpnia
19. Zamki krzyżackie :
– Olsztyn
– Reszel
– Lidzbark Warmiński
– Nidzica
– Malbork
– Frombork
– Działdowo ( Muzeum Państwa Krzyżackiego)
– Ryn
– plac zabaw w centrum wsi
– plac zabaw na polu campingowym
– sklepik i barek na polu namiotowym
– wynajem rowerów wodnych i kajaków na polu namiotowym
– Karczma Mazurska , Witowo
– Port Jabłonka , Jabłonka
– Karczma Warmińska, Butryny
– Zielony Piec, Olsztynek
– Leśniczanka, Wielbark
Bardzo ciekawe informacje na temat atrakcji turystycznych, historii i przyrody gminy znajdują się na stronie www.jedwabno.pl